Bursa Nafaka Avukatı

Bursa Nafaka borçlusunun her ay ödemesi gereken nafaka tutarı ödenmediği zaman, İcra iflas kanunu, nafaka borçlusunun 3 aya kadar tazyik hapsine çarptırılmasına hükmeder. Hapis cezasına çarptırılan kişi nafaka borcunu ödemesinden sonra hapis cezası ortadan kalkar. Hapis cezasının uygulanması esnasında da nafakasını ödemeyen kişi, bu ödemeyi yaparak hapis cezasının ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Fakat hapis cezasının çekilmesi yani 3 aylık hapis cezasının yatılması durumunda bursa nafaka avukatı borcu ortadan kalkmaz.

Nafaka ödememe cezası verilmiş olan kişinin,o süreçte nafaka kaldırma davası açmış olması ya da nafaka azaltma davası açmış olması durumunda bu dava bitene kadar hakim nafaka ödememe nedeniyle hapis cezası hükmünü bekletebilmektedir. Bir başka değişle, nafaka ödememe cezası ile ilgili alınacak olan hapis cezası, nafak akaldırma ya da nafaka azaltma davası devam ederken bu dava bitene kadar askıya alınabilir.

Boşanma Nafakası Ödenmezse Ne Olur?
Boşanma davalarında hükmedilen bursa nafaka, kesin bir hüküm değildir ve bireyler nafakanın ortadan kaldırılmasını gerektirecek nedenlerin varlığı durumunda nafakanın iptali davası açabilirler. Fakat ortada böyle bir dava ya da böyle bir durum olmamasında ise, nafaka ödememe cezası, nafaka alacaklısının şikayeti üzerine uygulanabilir. Nafakamı alamıyorum diyen kişiler, mevcut nafaka alacağının tahsili için farklı yollar izleyebilir. Burada birey icra tabiki başlatabilmektedirler. Nafakanın icra yolu ile de ödenmemesi durumunda nafaka borçlusunun 3 aylık tazyik hapsine çarptırılması sağlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir